Blockchain dünya ekonomisi için ne kadar önemli olacak ?

Sosyal Paylaşımda Paylaş

Long Island Buzlu Çay Şirketi, adından da anlaşılacağı gibi, içecek satma işindeydi. Ve istediği kadar değil: 2017’nin üçüncü çeyreğinde yaklaşık 4 milyon dolar (3,2 milyon sterlin) kaybetti.

Ardından şirket bundan böyle Long Blockchain Corporation olarak bilineceğini açıkladı. İçecek satmayı keser mi? Hayır. Blockchain kullanarak içecek satar mı? Olabilir. Blockchain ile ilgisi var. Olabilir. Muhtemelen.

Detaylar pusluydu, ancak bu yatırımcıların heyecanlanmasını engellemedi.

Blockchain nedir? Ve Long Island Buzlu Çay ile ne ilgisi var?

Blockchain, Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin temelini oluşturan teknolojidir. Birden fazla bilgisayara kaydedilen ve sürekli olarak yeni işlemler veya “bloklar” olarak büyüyen, sürekli ve halka açık bir veri zinciri oluşturan finansal işlemlerin bir veritabanıdır.

Blockchain hala başlangıç ​​aşamasında olabilir, ancak girişim kapitalistleri zaten Long Island Iced Tea Company’ninkinden daha net bir şekilde tanımlanmış planları olan girişimlere milyarlarca dolar döküyorlar. Facebook bile dahil oluyor.

Ayrıca , yatırımcılara dijital para satarak şirketlerin para biriktirdiği ilk para tekliflerinin düzenleyici gri alanında milyarlarca daha fazla artış yaşanıyor.

Tutkunları, teknolojiyi 1990’larda Dünya Çapında Ağla karşılaştırarak blok zincirinin internet kadar yıkıcı olabileceğini söylüyorlar. O zamanlar, birçok insanın önemli olacağı açıktı – ama çok azı gerçekten anlamıştı ya da potansiyelini ve sınırlamalarını önceden gördü.

Öyleyse blockchain hangi problemi çözmeye çalışıyor ve hype’a inanmalı mıyız ?

Yaratıcıydı. Ve insanlar çok geçmeden tüm bunları mümkün kılan teknoloji olan blockchain’in daha fazlasını yapıp yapamayacağını merak etti. Merkezi bir otoriteye güvenmeye ihtiyaç duymadan yabancıların işbirliği yapması için tamamen yeni bir yol sundu. “Her şeyi dönüştür” ve “dünyayı değiştir” gibi ifadeler duymaya başladık .

Teorik olarak, blockchain, bilgilerimizi birbirimizle etkileşime girmemize yardımcı olacak şekilde yönetmemiz için bir kişiye veya şirkete güvendiğimizde, işlem doğrulama ve yeni pazarlar yaratma maliyetlerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Facebook, Uber ve Amazon nedir, örneğin, bilgilerimizi etkileşimde bulunmak için kullandığımız veritabanları değilse? Bir gün blockchain verilerimize sahip olduğumuz veya belki de dikkatimizi doğrudan satabileceğimiz yeni çevrimiçi modeller oluşturabilir mi? Bazıları öyle düşünüyor .

Diğerleri, tedarik zincirleri veya dijital dünyadaki fikri mülkiyet yoluyla malları takip etmek için blok zincirleri üzerinde çalışıyor; Sözleşmeleri yönetmek için daha hızlı hale getirmek veya oylama sistemlerini daha güvenli hale getirmek. Adını sen ver, bir yerlerde birileri onu bir takma zincire takmaya çalışıyor olacak.

Bir cevap yazın