PewDiePie YouTuber Çin’de yasaklandı söylentisi

Çin, PewDiePie’yi gerçekten yasakladı mı?

Böyle düşündüğünüz için affedilirsiniz. Ne de olsa, birçok büyük uluslararası haber sitesi, dünyanın en popüler YouTuber’inin Çin’deki internetten “silinmesi” veya “yasaklanması” hakkında başlıklar yazdı.

Ancak küçük bir sorun var – olmadı.

Çin sosyal medyasında PewDiePie için fan sayfaları hala var ve Baidu – Çin’in Google’da adını gösteren bir araştırma, 8,28 milyon sonuç veriyor.

PewDiePie’nin kendisinin Cumartesi günü bir videoda yasaklandığını iddia ettiği iddia edildi, ancak daha sonra tamamen ciddi olmadığını öne sürerek sözde bloğu aydınlattı.

Twitter’da öfkeyle bir duvar açtığı hakkında şaka yaptı.
Cumartesi günü yapılan ve 6,5 milyon kez izlenen videoda “İyi çocuklar, başardık” dedi. “Çin’den yasaklandım.”

Devam etti: ” Hong Kong protestoları hakkında konuştum ve liderlerine Pooh Winnie gibi görünmekle alay ettiklerini gösterdim.”

Adı için aramalar ekledi, artık bazı forumlarda ve video platformlarında sonuç çıkmadı.

Ancak, onu iQiyi ve Tencent Video gibi video sitelerinde aramanın hala on binlerce sonuç döndürdüğünü belirtmedi.

Çinli yetkililer, Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Disney karakteri Winnie the Pooh arasında 2017’den bu yana herhangi bir karşılaştırma yapılmasını yasakladılar .

Basitçe söylemek gerekirse, hükümet, cumhurbaşkanının nasıl kabul edildiğine ve ülkenin 1.4 milyar nüfusu tarafından sevilip övülme algısını korumaya çalıştığı konusunda son derece hassas.

Pooh karşılaştırmaları Ekim 2019’da Çin Parkı hükümeti ağır bir şekilde eleştirdiğinde, 2019’da halk bilincine geri verildi.

Gösteri daha sonra Çin’de büyük ölçüde kullanılamaz hale geldi, sosyal medyada ve video sitelerinde herhangi bir sonuç alınmadan herhangi bir arama yapılmadı.

Ancak bu PewDiePie’nin başına gelmedi: YouTuber ile ilgili bazı içerikler, çevrimiçi olarak erişilemez hale geldi; örneğin, onun hakkındaki mesajları kaldıran ve hatta insanların yeni yorumlar göndermesini önleyen Baidu tarafından yürütülen bir forum.

Ancak bunun hükümetin emriyle yapıldığına dair bir kanıt yok.

PewDiePie 50 bin dolar karşıtı hakaret karşıtı lig bağışını iptal etti
Hong Kong protestoları 100 ve 500 kelimeyle açıklandı
Apple’ın Hong Kong uygulamasının kaldırılması konusundaki davası ile ikna olmadı
Çin’de sansür için genel kural şudur: eğer bir şey çok şiddetli, cinselleştirilmişse veya hükümetin mesajına aykırıysa, ülkeden men edilecektir.

Birkaç manga ve anime (Japon çizgi roman ve çizgi film) ilk iki nedenden dolayı yasaklandı.

Bu arada ünlüler genellikle üçüncü nedenden dolayı yasaklandı. Örneğin, Lady Gaga’nın 2016 yılında Dalai Lama ile yaptığı görüşmede Çin vizesinin reddedildiği bildirildi .

PewDiePie ile ilgili olarak, forumun sansürü, bol miktarda dikkatli davranan Baidu gibi görünüyor.

Hükümet, arama motorunun PewDiePie’den bahsetmesini kesinlikle talep etmedi. Adının aranması hala sekiz milyondan fazla sonuç veriyor.

Google ve BBC, VR projelerini hurdaya çıkardı

BBC, fonunun sona erdiğini söyleyerek sanal gerçeklik (VR) içeriği oluşturmak için oluşturduğu ekibi kapattı.

Google, Daydream View kulaklıklarının satışlarını durdurduğunu ve akıllı telefon tabanlı VR için bir gelecek görmediğini itiraf ediyor.

Kitlesel pazar ürünü olamayan teknolojinin uzun vadeli geleceği hakkında sorular olmuştur.

Bir analist, VR’nin yutturmacaya geçmeden birkaç yıl önce olabileceğini söyledi.

BBC yaptığı açıklamada, “VR Hub iki yıl boyunca fon sağladı, şimdi de üretim ve devreye alma işlemlerini tamamlıyor.

“Teknolojik yeniliği teşvik etme ve araştırma ve geliştirmede tüm sektöre fayda sağlayan öncü bir rolü sürdürme kararımızın önemli bir parçası oldu.”

Ekip Kasım 2017’de kuruldu ve haber, komedi, drama ve tarih boyunca VR filmleri yarattı. Bir blog yazısında kapatıldığı açıklandı .

Araştırma şirketi IHS Markit’e göre, 2023 yılına kadar dünya çapında 51 milyon tüketici kulaklık seti kullanılacak.

Analist Piers Harding-Rolls, “Mobil cihazlarla karşılaştırıldığında, bu niş bir hedef kitleyi temsil ediyor, bu nedenle BBC’nin VR içerik stratejisini yeniden gözden geçirdiği anlaşılabilir.” Dedi.

Ancak şunları ekledi: “Dağıtım yapabilecek hacimsel video ve 5G ağlarının tanıtılmasıyla, VR video içeriğinin daha çekici hale gelmesi bekleniyor, ancak bu vizyonu gerçekleştirmekten birkaç yıl uzaktayız.

Daydream’i bırakma kararından bahseden Google, başlangıçta akıllı telefon VR’inde çok fazla potansiyel görmüş olduğunu söyledi.

“Ancak zamanla, akıllı telefon VR’inin uzun vadeli uygulanabilir bir çözüm olmasını engelleyen bazı belirgin kısıtlamalar olduğunu fark ettik. En önemlisi, insanlardan telefonlarını kulaklıklı mikrofon setine koymalarını ve gün içinde kullandıkları uygulamalara erişimini kaybetmelerini istemek” bir açıklamada söyledi.

“Ayrıca, umduğumuz geniş tüketici veya geliştirici benimsemedik ve Daydream View kulaklıklı mikrofon setinin kullanım süresi boyunca kullanımının azaldığını gördük. Piksel 4’teki Daydream görünümünü artık Daydream View satmıyor veya desteklemiyoruz. ve mağaza mevcut kullanıcılar için uygun kalacak. “

Dijital ve fiziksel dünyaları köprülemek için akıllı telefon kameralarını kullanan AR (Artırılmış Gerçeklik) deneyimlerine yoğun yatırım yaptığını ekledi.

Bay Harding-Rolls kararından şaşırmadı. “Daydream VR lansmandan düşük performans gösterdi ve beklenen daha geniş endüstri desteğini alamadı. Kararın, gündemin bağımsız alanda Oculus / Facebook tarafından belirlendiği tüketici VR piyasası üzerinde minimum etkisi olacak. konsol segmenti “dedi.