Google ve BBC, VR projelerini hurdaya çıkardı

Sosyal Paylaşımda Paylaş

BBC, fonunun sona erdiğini söyleyerek sanal gerçeklik (VR) içeriği oluşturmak için oluşturduğu ekibi kapattı.

Google, Daydream View kulaklıklarının satışlarını durdurduğunu ve akıllı telefon tabanlı VR için bir gelecek görmediğini itiraf ediyor.

Kitlesel pazar ürünü olamayan teknolojinin uzun vadeli geleceği hakkında sorular olmuştur.

Bir analist, VR’nin yutturmacaya geçmeden birkaç yıl önce olabileceğini söyledi.

BBC yaptığı açıklamada, “VR Hub iki yıl boyunca fon sağladı, şimdi de üretim ve devreye alma işlemlerini tamamlıyor.

“Teknolojik yeniliği teşvik etme ve araştırma ve geliştirmede tüm sektöre fayda sağlayan öncü bir rolü sürdürme kararımızın önemli bir parçası oldu.”

Ekip Kasım 2017’de kuruldu ve haber, komedi, drama ve tarih boyunca VR filmleri yarattı. Bir blog yazısında kapatıldığı açıklandı .

Araştırma şirketi IHS Markit’e göre, 2023 yılına kadar dünya çapında 51 milyon tüketici kulaklık seti kullanılacak.

Analist Piers Harding-Rolls, “Mobil cihazlarla karşılaştırıldığında, bu niş bir hedef kitleyi temsil ediyor, bu nedenle BBC’nin VR içerik stratejisini yeniden gözden geçirdiği anlaşılabilir.” Dedi.

Ancak şunları ekledi: “Dağıtım yapabilecek hacimsel video ve 5G ağlarının tanıtılmasıyla, VR video içeriğinin daha çekici hale gelmesi bekleniyor, ancak bu vizyonu gerçekleştirmekten birkaç yıl uzaktayız.

Daydream’i bırakma kararından bahseden Google, başlangıçta akıllı telefon VR’inde çok fazla potansiyel görmüş olduğunu söyledi.

“Ancak zamanla, akıllı telefon VR’inin uzun vadeli uygulanabilir bir çözüm olmasını engelleyen bazı belirgin kısıtlamalar olduğunu fark ettik. En önemlisi, insanlardan telefonlarını kulaklıklı mikrofon setine koymalarını ve gün içinde kullandıkları uygulamalara erişimini kaybetmelerini istemek” bir açıklamada söyledi.

“Ayrıca, umduğumuz geniş tüketici veya geliştirici benimsemedik ve Daydream View kulaklıklı mikrofon setinin kullanım süresi boyunca kullanımının azaldığını gördük. Piksel 4’teki Daydream görünümünü artık Daydream View satmıyor veya desteklemiyoruz. ve mağaza mevcut kullanıcılar için uygun kalacak. “

Dijital ve fiziksel dünyaları köprülemek için akıllı telefon kameralarını kullanan AR (Artırılmış Gerçeklik) deneyimlerine yoğun yatırım yaptığını ekledi.

Bay Harding-Rolls kararından şaşırmadı. “Daydream VR lansmandan düşük performans gösterdi ve beklenen daha geniş endüstri desteğini alamadı. Kararın, gündemin bağımsız alanda Oculus / Facebook tarafından belirlendiği tüketici VR piyasası üzerinde minimum etkisi olacak. konsol segmenti “dedi.

Bir cevap yazın