Robot el Rubik küpünü çözdü · DLive

Robot el Rubik küpünü çözdü

Sosyal Paylaşımda Paylaş

Bir Rubik küpünü tek elle çözebilen olağanüstü bir robot, robotiğin ne kadar ilerlediğini gösterdi – ama aynı zamanda uzmanlar, ne kadar ileri gitmemiz gerektiğini söylüyorlar.

OpenAI’ın sistemi, robot eline küpün çözülmesini öğretmek için bilgisayar simülasyonu kullandı ve 10,000 yıl sonra tek bir insana ulaşacak rutinleri kullandı.

Bir kez öğretildiğinde, robot, makinenin hangi şekilde tutulduğunu anlatmasına yardımcı olmak için hafifçe değiştirilmiş bir küpü çözebildi .

Araştırma ekibinin tamamlanma süresi değişti, ancak görevin tamamlanması genellikle yaklaşık dört dakika sürdü.

Bir Rubik küpünü çözmek için makine öğrenmeyi ve robotları kullanmak daha önce elde edildi. Özellikle, Mart 2018’de, MIT’de mühendisler tarafından geliştirilen bir makine, bir küpü yalnızca 0,38 saniyede çözmeyi başardı .

OpenAI’nin çabasında önemli olan, çok amaçlı bir robotun kullanılması, bu durumda Rubik küpünü işlemek için özel olarak tasarlanmış bir makine yerine, insan eline benzeyen bir tasarım kullanmaktır.

Rubik küpünü gerçek dünyadaki, bir robot elindeki çözme yeteneği gerçekten çok zor” dedi.

Plappert, ekibin, robotu küpü tamamlamaya adapte olmaya zorlayacak, süreçle simüle edilmiş engellere aşamalı olarak komplikasyonları enjekte etme yöntemini selamladı.

Bu teknik – otomatik etki alanı randomizasyonu (ADR) olarak adlandırıldı – ekip, robota, bir bilgisayarın tahmin edebileceği ve simüle edebileceğinin ötesine geçen ortamdaki değişiklikleri idare edebilecek tutarlı, karmaşık bir el becerisi vermek için kullanıldığını söyledi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız