YouTube pişmanlık duyuyor · DLive

YouTube pişmanlık duyuyor

Sosyal Paylaşımda Paylaş

YouTube pişmanlık duyuyor. Hasar görmüş kullanıcıların anekdot iddiaları

Bir ebeveyn, “10 yaşındaki tatlı kızım masum bir şekilde ‘dans dansı videoları’ için arama yaptı” yazdı.

“Şimdi korkunç güvensiz vücuda zarar veren ve vücut imajına zarar veren tavsiyelerde bulunan … videoların sarmalında.”

Bu, YouTube’un tavsiye algoritmasından kaynaklandığı söylenen zararı gösteren yüzlerce hesaptan biri.

Bazıları, başka türlü tökezlememiş olabilecek tartışmalı ve potansiyel olarak tehlikeli içeriğe yönlendirilen kullanıcılarla “YouTube tavşan deliğinden aşağıya düşme” olarak adlandırılan bir olgudur.

Hesaplar, Google Chrome’a karşı yarışan Firefox web tarayıcısıyla en iyi tanınan kuruluş olan Mozilla tarafından toplandı. BBC, kurumun isimsiz olarak toplandıklarını söylediği gibi direkleri destekleyemedi.

Tüm detayların doğru olup olmadığını bilmek imkansız. Ancak Mozilla, aldığı mesajların temsili bir örneğini paylaştığını söylüyor. Bazıları korku hikayeleri gibi okuyor.

Ebeveyn, “Artık yeme ve içmeyi kısıtlıyor” dedi.

“Alt kattaki ‘Yemek için çalış. İçecek için çalış’ dediğini duydum.

“Etkilenebilir zihnine verilen hasarı nasıl geri alabilirim bilmiyorum.

Beyaz üstünlükçüler
Mozilla, halktan “YouTube pişmanlıklarını” paylaşmalarını istedi;

Mozilla’nın başkan yardımcısı Ashley Boyd, “Aldığımız yüzlerce yanıt korkutucu: kullanıcılar rutin olarak masum içeriği izledikten sonra önerilen ırkçılık, komplolar ve şiddeti tavsiye ettiklerini bildirdi” dedi.

“Vikings hakkında bir YouTube videosu izledikten sonra, bir kullanıcıya beyaz üstünlüğüyle ilgili içerik önerildi.

“Sürükle kraliçesi tarafından güven arttırıcı videolar izleyen başka bir kullanıcı daha sonra homofobik rantların klipleriyle doluydu.

YouTube, dünyada en çok ziyaret edilen ikinci web sitesidir. Tavsiye motoru, izleyicileri izlemeye devam ettirmek için önerileri düzenleyerek, toplam görüntüleme süresinin% 70’ini kullanıyor.

BBC, Mozilla’nın raporu hakkında yorum yapmak için YouTube’la bağlantı kurdu.

YouTube sözcüsü Susan Cadrecha, “Bu cephe hakkında daha fazla araştırma yapılmasına rağmen, söz konusu videoları, ekran görüntülerini veya verileri göremedik ve Mozilla’nın iddialarını doğru bir şekilde gözden geçiremedik” dedi.

“Genel olarak, sistemlerimizi daha yetkili kaynaklardan gelen içeriğin önerilerde belirgin bir şekilde ortaya çıkmasını sağlamak için tasarladık.

“Ayrıca, yılın başından bu yana tavsiyelerde 30’dan fazla değişiklik getirdik, bu da ABD’deki önerilerden kaynaklanan borderline içeriği ve zararlı yanlış bilgilendirme zamanının% 50 oranında azalmasına neden oldu.

“Bu güncelleme İngiltere’de de yayılmaya başladı ve benzer sonuçlar bekliyoruz.”

YouTube, güvenilir bilgiler içeren “bilgi panelleri” göstererek yanlış bilgi ve komplo teorileri içeren videolarla uğraşmaya başladı .

Buna rağmen, tavsiyelerinin kullanıcıların yoldan çıkmalarına yol açma eğiliminde olduğunu iddia ediyor.

YouTube, sahte kanser tedavisi videolarının yanı sıra büyük markaları tanıtıyor
YouTube ‘düz dünya komplo teorisyenlerine yardım ediyor’
Illuminati komplolarına duydukları ilgi nedir?
Mozilla kampanyasında yer almayan çocuk koruma yardımcısı Kidscape’in CEO’su Lauren Seager-Smith, “YouTube’u ve tüm platformları dürüstlükle hareket etmeye, kullanıcıların hikayelerini ve deneyimlerini dinlemeye teşvik ediyoruz” dedi.

“İçeriğin ne zaman zarar verebileceğini – ancak istemeden de olsa – düşünmek ve çocukların ve en fazla risk altındakilerin korunmasını geliştiren sistem değişikliğini öncelikli hale getirmek gerekiyor.”

Korku ve nefret
Mozilla, çağrısına beş dilde 2.000’den fazla cevap aldığını söyledi.

Fıkralardan 28 tanesini yayınladı.

“Eski karım, zihinsel sağlık sorunları olan, üç yıl önce komplo videoları izlemeye başladı ve her birine inandı” diye ekledi.

“YouTube sadece paranoya, korku ve endişe, birbiri ardına video beslemeye devam etti.

LGBT topluluğunun üyeleri de endişelerini dile getirdi.

Bir kişi, “Kendime gelip arkadaşlarım transseksüel olarak kapanırken, en büyük pişmanlığım diğer trans ve queer insanların hikayelerini duymak için YouTube’a yönelmek” dedi.

“Basitçe ‘transseksüel’ yazarak mücadelemi zihinsel bir hastalık olarak ve olmaması gereken bir şey olarak tanımlayan sayısız video ortaya çıktı. YouTube bana neden bu kadar uzun süre dolaba saklandığımı hatırlattı.”

Manchester merkezli bir yardım kuruluşu olan LGBT Vakfı, YouTube ve diğer sosyal medya şirketlerine algoritmaları tarafından tanıtılan içerikle ilgili daha fazla sorumluluk alma çağrısında bulundu.

Vakfın Emma Meehan BBC’ye verdiği demeçte, “Çevrimiçi çevrimiçi nefret içeriği artıyor ve artan endişeleri artıran bir şey var.” Dedi.

“Sosyal medya devleri, platformlarında paylaşılanların ve bunun olası olabilecek gerçek dünyadaki etkisinin sorumluluğunu taşıyor ve çevrimiçi nefretle mücadele konusunda daha kararlı bir yaklaşım sergilemek için çalışması gerekiyor.”

Araştırma zorlukları
YouTube’un öneri sistemi, şirket kendi öneri verilerini paylaşmadığından şirket dışındaki araştırmacılar için zorluklar ortaya koyuyor.

Her kullanıcıya farklı önerilerde bulunduğundan, bazı seçimlerin neden yapıldığını ve bunlardan kaç tanesinin kendilerine tanıtıldığını belirlemek zor.

Mozilla’dan Ashley Boyd, “Bu hikayeleri paylaşarak, bağımsız araştırmacıları güçlendirmek ve öneri sorununu ele almak için YouTube üzerindeki baskıyı artırmayı umuyoruz.” Dedi.

“Kullanıcılar, beğendikleri içeriği görüntüleyebilmeli ve yayınlayabilmeli olsa da, YouTube’un algoritması, zararlı içeriği ana akıma aktif olarak itmemelidir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız